sobota, 1 marca 2014

Czym jest dla mnie astrologia?Artykuł został opublikowany w  kwartalniku "Trygon" nr 2-3(15-16)/2012, wydawanym przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne pod tytułem "Moja dusza pochodzi z gwiazd"


Jestem córką Ziemi, moje ciało jest cząstką Ziemi, lecz moja dusza pochodzi z gwiazd. Astrologia, podobnie jak my wszyscy, powstała z połączenia tego co ziemskie z tym co niebiańskie – jest wiedzą o podróżach planet widzianych z perspektywy Ziemi i analizowanych pod kątem tego, co oznaczają one dla istot ziemskich. Ojciec Niebo wyznacza czas i charakter zdarzeń, Matka Ziemia daje dla nich przestrzeń, by się zadziały. Astrologia jest wiedzą, która pozwala to zrozumieć. Astrolog jest więc pośrednikiem, który utrzymuje kontakt zarówno z tym, „co na górze”, jak i tym, „co na dole”. Patrząc w niebo dostrzega znaczenie planetarnych konstelacji, śledzi cykle i wszystko to, co astrologowie kochają śledzić. Patrząc na Ziemię, astrolog zauważy konkretne warunki w jakich zamanifestować się mogą prawa kosmosu, żywych ludzi z ich problemami i potrzebami, świat nie mniej złożony i nie mniej fascynujący niż kalejdoskop Nieba. Jest jeszcze trzeci kierunek, gdzie warto czasem spojrzeć – w głąb siebie :) To tutaj prawa kosmosu i ciało z Ziemi stają się jednym.  


Astrologia to światło świadomości oświetlające odwieczny rytm natury i Kosmosu. Dzięki jej znajomości to, co dotychczas było odruchowe, nawykowe, „przypadkowe”, staje się intencjonalne, świadome i posiadające głębszy sens. Światło astrologicznej świadomości  jest jak reflektor wyławiający na scenie życia i w głębi naszej osobowości kolejnych aktorów. Dzięki niemu możemy wyróżnić z potoku wewnętrznego monologu, uczuć i doświadczeń poszczególne głosy, a nawet zobaczyć kto/co za nimi stoi. Świat, także ten wewnętrzny, staje się sceną, na której możemy podziwiać fascynujący spektakl. Wewnętrzne rozdarcie staje się konfliktem między postaciami grającymi swoje role. Świadomość pozwala nam na zrozumienie, że nawet jeżeli łatwiej nam się identyfikować z jedną z postaci, to wszystkie one mają swoje miejsce w spektaklu i jako reżyserzy swojego życia możemy tylko dbać o to by każdy z aktorów mógł wyrazić swoja rolę najpełniej, by wzniósł się na wyżyny swojej sztuki, zamiast kopać po kostkach innych aktorów i walczyć o to, kto będzie miał do wypowiedzenia więcej linijek tekstu.

Czy sztuka i jej zakończenie jest czymś danym z góry, czy też w dużej mierze zależy od nas? Myślę, że prawda jak zwykle leży po środku. Po środku między Ziemią a Niebem, między Kosmicznym Prawem a ziemskimi warunkami, między boskim planem, czy bardziej psychologicznie – głównym skryptem życiowym, a ludzką wolną wolą. Człowiek bowiem jest istotą, która potrafi modyfikować skrypty, ale tylko wtedy, gdy od nich nie ucieka, gdy je dostrzega,  uznaje i  rozumie ich celowość. Dopiero z tego miejsca można zacząć wprowadzać prawdziwą zmianę, poszukując lepszych rozwiązań, dróg do pełniejszej realizacji potencjału, sposobów na to by zamiast walczyć z Przeznaczeniem i z samym sobą, znaleźć najwyższą z dróg realizacji siebie.


Kiedy pracuję z człowiekiem astrologia staje się punktem odniesienia, oknem do innego wymiaru, gdzie to co pojawia się w doświadczeniu widać z szerszej perspektywy, jako część większej całości. Astrologia jest więc dla mnie także ważnym narzędziem w pracy z ludźmi i odpowiednio stosowana może mieć działanie terapeutyczne. Pozwala lepiej zrozumieć siebie, zaakceptować wewnętrzne sprzeczności , rzucić światło świadomości na to co niezrozumiałe i wymykające się kontroli.  Wbrew obiegowym opiniom astrologia pozwala na zrozumienie, że jesteśmy dużo bardziej skomplikowanymi, barwnymi i wielowymiarowymi istotami niż nam się wydawało, kiedy chcieliśmy siebie wtłoczyć w ramy jakiejś jednej spójnej tożsamości. Jesteśmy jak niebo pełne gwiazd i kiedy wydaje nam się, że wszystkie gwiazdy już poznaliśmy, zamknęliśmy w granicach gwiazdozbiorów i policzyliśmy…. dostajemy do ręki teleskop! Nieskończona głębia nieba odpowiada nieskończonej głębi w nas. Astrologia,  która pozwala odnaleźć w klucz do tej głębi i drogę wśród jej labiryntu jest po prostu cudem!Przeczytaj  tekst o zasadach kopiowania, zanim wykorzystasz ten materiał.


ZOBACZ TAKŻE:


Chcesz dostawać informację o księżycu w znakach, o pełniach i nowiach i innych astro - wydarzeniach z wyprzedzeniem? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera!

Zapisy pod linkiem: https://tinyletter.com/Moonset

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza