poniedziałek, 28 października 2013

Teatr wewnętrznych postaci widziany przez pryzmat astrologii


Świat wewnątrz nas jest równie bogaty i złożony jak świat zewnętrzny. Zawieramy w sobie cały kosmos i jego tajemnice.   


 Mamy w sobie panteon wewnętrznych postaci symbolizowanych przez Słońce, Księżyc, wszystkie planety, niektóre planetoidy i ważne punkty horoskopowe jak ascendent. Każda z nich reprezentuje inne potrzeby i wyraża jakość któregoś znaku zodiaku. Na scenie naszego życia postaci te odgrywają swoje role nieraz walcząc ze sobą lub tworząc koalicje. Kiedy w naszym wewnętrznym teatrze rozgrywa się walka dwóch obozów, często my sami oceniamy jedną ze stron jako dobrą i jej kibicujemy, starając się stłumić to co wiąże się z drugą, tak jakby nie była to część nas. Bywa też tak, że jesteśmy świadomi obu stron konfliktu, ale mamy narzucone przekonanie, że powinniśmy być wewnętrznie spójni, co rozumiemy jako bycie albo takim albo takim. Bycie słabym wyklucza się z byciem silnym, bycie niezależnym nie może się łączyć z potrzebą wsparcia itd. Spójność jednak nie oznacza podążania za dwuwartościową logiką, a objęcie siebie całego, zaakceptowanie i znalezienie miejsca dla wszystkich aspektów siebie.


I o to właśnie chodzi w podejściu do astrologii jakie nazywam Astrologią Pełni: odkrycie własnej złożoności i znalezienie takiej drogi, która uwzględni wszystkie nasze pragnienia i potrzeby, tak by wewnętrzną walkę mogła zastąpić współpraca. Znalezienie balansu pomiędzy różnymi aspektami siebie, czyli wyreżyserowanie spektaklu życia tak by każdy z aktorów miał swoje miejsce,  dobrze zacząć od poznania tych aktorów. Więcej o moim podejściu i o Astrologicznej Mapie Potencjałów, ukazującj dynamikę wewnętrznych postaci przeczytasz tutaj
Poniżej przedstawiam galerię naszych wewnętrznych postaci reprezentowanych w astrologii przez planety wraz ze Słońcem i Księżycem. A Słońce - Wewnętrzny bohater, czyli autentyczne Ja – ten co po prostu jest i co pragnie jedynie w pełni wyrażać siebie, swoją wolę, swoją niepowtarzalną energię twórczą i witalną. 

B Księżyc - Wewnętrzne dziecko –  to, które przede wszystkim pragnie miłości, zaopiekowania i bezpieczeństwa; to które jest czystą receptywnością: reaguje na świat zewnętrzny i dostosowuje się do niego czując się w nim dobrze lub źle, rejestruje pojawiające się emocje, zmiany samopoczucia, symptomy w ciele lub też błogość i doświadczenie miłości; to jest również nasz wewnętrzny obraz matki, wzorce bycia opiekunem, które przejęliśmy od rodziców i własną opiekuńczość.


C Merkury - Wewnętrzny Narrator – ten co myśli, nazywa, komunikuje się, żartuje i prowadzi wewnętrzny dyskurs.

D Wenus - Wewnętrzna Kobieta, królowa zmysłów - ta co przyciąga to co pragnie, odczuwa miłość, przyjemność, korzysta z życia, uwodzi, wyraża swe piękno (także poprzez sztukę) i podziwia piękno w świecie.  

E Mars - Wewnętrzny Mężczyzna, Wojownik – ten zdobywa to co chce, działa w świecie, walczy o swoje, wyraża złość i popęd seksualny.

F Jowisz - Wewnętrzny Nauczyciel, Mistrz – ten co nadaje życiu sens i wyższy cel, co zachęca nas do rozwoju, do przekraczania swoich ograniczeń i zdobywania nowych doświadczeń, ale też ten co tworzy idealne wzorce, do których czasem trudno dosięgnąć i wyznacza pułap naszych ambicji i pragnień. 

G Saturn - Wewnętrzny Krytyk lub Mobilizator – ten co albo pcha nas do pracy nad sobą i coraz to nowych osiągnięć i umacniania statusu społecznego albo poprzez ciągłą krytykę niszczy nasze poczucie własnej wartości, blokuje w działaniu i zalewa negatywnymi myślami. 

H Uran - Wewnętrzny Buntownik, szaleniec i  geniusz – ten co odrzuca wszelkie zasady i zobowiązania, walczy o swoją wolność, nie może usiedzieć na miejscu i często zachowuje się dość dziwacznie, choć miewa przebłyski geniuszu. 

I Neptun - Wewnętrzny Mistyk – ten co odczuwa obecność wyższych wymiarów duchowych, a także wyczuwa to co się dzieje z innymi ludźmi, choć nie zawsze ma tego świadomość. Mistyk może stać się łatwo Wewnętrznym Oszustem, tym co zwodzi innych, ale przede wszystkim Ciebie. Inne jego twarze to Artysta i żyjący w innym świecie Autysta. Każdy z nas ma w sobie kawałek tej postaci i od tego na ile świadomie realizujemy jego potencjał zależy to czy nas wspiera czy szkodzi. 

J Pluton - Wewnętrzny Szaman  – ten co ma dostęp do wyjątkowej mocy, zna sekret śmierci i odrodzenia, ale może też stać się Wewnętrznym Despotą, który stara się kontrolować wszystkich i wszystko i tłumić własne popędy.
 

Przeczytaj  tekst o zasadach kopiowania, zanim wykorzystasz ten materiał.


ZOBACZ TAKŻE:
 •  Po co komu astrologia? - krytyczne spojrzenie na zastosowanie astrologii w życiu, z konstruktywnymi wnioskami :)

3 komentarze:

 1. Czy zatem cała astrologia to w całości metafora naszych wewnętrznych procesów? Skąd ten pomysł, że planety i ciała niebieskie reprezentują różne aspekty naszej psychiki? To ciekawe i za razem budzi mój sceptycyzm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć, że astrologia ogranicza się do naszych wewnętrznych procesów - istnieje chociażby astrologia mundalna zajmująca się prognozowanie wydarzeń na świecie - ja jednak osobiście lubię tę perspektywę. Pozwala ona poszerzać samoświadomość zamiast ograniczać się do szukania zewnętrznych wpływów, które nas determinują, jak to dawniej astrologowie robili. W rzeczywistości jest to jedynie rozszerzenie podstawowej zasady astrologii, czyli "Jak na górze, tak i na dole", czyli uznanie, że "jak wewnątrz tak i na zewnątrz". A pomysł, że ciała niebieskie reprezentują części naszej psychiki pochodzi bezpośrednio od Junga :) Ja pozwoliłam sobie rozwinąć tą ideę :)

   Pozdrawiam serdecznie,
   Marta

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe i w pewien sposob "odkrywcze" dla mnie.
  Dziekuje. :)

  OdpowiedzUsuń

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...