poniedziałek, 28 października 2013

Teatr wewnętrznych postaci widziany przez pryzmat astrologii


Świat wewnątrz nas jest równie bogaty i złożony jak świat zewnętrzny. Zawieramy w sobie cały kosmos i jego tajemnice.   


Lubię patrzeć na horoskop urodzeniowy jak na scenę, na której swoje role odgrywają postaci pierwszo i drugoplanowe: Słońce, Księżyc, planety, Ascendent, planetoidy i inne... Każda z tych postaci ma swój "styl" działania i swoje potrzeby (ukazywane przez znak zodiaku), oraz preferowane obszary naszego życia, w których "lubi" się pojawiać (ukazują to domy horoskopowe). Co jednak szczególnie ważne dla akcji spektaklu, każdy aktor nawiązuje specyficzne relacje z pozostałymi (ukazują to aspekty), powstają sympatie i antypatie, koalicje i  konflikty, oraz wszystko co pomiędzy. Kiedy w naszym wewnętrznym teatrze rozgrywa się walka dwóch obozów, często my sami oceniamy jedną ze stron jako dobrą i jej kibicujemy, starając się stłumić to co wiąże się z drugą, tak jakby nie była to część nas. Bywa też tak, że jesteśmy świadomi obu stron konfliktu, ale mamy narzucone przekonanie, że powinniśmy być wewnętrznie spójni, co rozumiemy jako konieczność wyboru czy jesteśmy tacy, czy tacy. Bycie słabym wyklucza się z byciem silnym, bycie niezależnym nie może się łączyć z potrzebą wsparcia itd. Prawdziwa spójność jednak nie oznacza podążania za dwuwartościową logiką, a objęcie siebie całego, zaakceptowanie i znalezienie miejsca dla wszystkich aspektów siebie.I o to właśnie chodzi w podejściu do astrologii jakie nazywam Astrologią Pełni: odkrycie własnej złożoności i znalezienie takiej drogi, która uwzględni wszystkie nasze pragnienia i potrzeby, tak by wewnętrzną walkę mogła zastąpić współpraca. Znalezienie balansu pomiędzy różnymi aspektami siebie, czyli wyreżyserowanie spektaklu życia tak by każdy z aktorów miał swoje miejsce,  dobrze zacząć od poznania tych aktorów. 

Poniżej przedstawiam galerię naszych wewnętrznych postaci reprezentowanych w astrologii przez planety wraz ze Słońcem i Księżycem. A Słońce - Wewnętrzny Bohater, czyli autentyczne Ja – ten co po prostu jest i co pragnie jedynie w pełni wyrażać siebie, swoją wolę, swoją niepowtarzalną energię twórczą i witalną. 

B Księżyc - Wewnętrzne Dziecko –  to, które przede wszystkim pragnie miłości, zaopiekowania i bezpieczeństwa; to które jest czystą receptywnością: reaguje na świat zewnętrzny i dostosowuje się do niego czując się w nim dobrze lub źle, rejestruje pojawiające się emocje, zmiany samopoczucia, symptomy w ciele lub też błogość i doświadczenie miłości; to jest również nasz wewnętrzny obraz matki, wzorce bycia opiekunem, które przejęliśmy od rodziców i własną opiekuńczość.


C Merkury - Wewnętrzny Narrator – ten co myśli, nazywa, komunikuje się, żartuje i prowadzi wewnętrzny dyskurs.

D Wenus - Wewnętrzna Kobieta, Królowa Zmysłów - ta co przyciąga to czego pragnie, odczuwa miłość, przyjemność, korzysta z życia, uwodzi, wyraża swe piękno (także poprzez sztukę) i podziwia piękno w świecie.  

E Mars - Wewnętrzny Mężczyzna, Wojownik – ten zdobywa to czego chce, działa w świecie, walczy o swoje, wyraża złość i popęd seksualny.

F Jowisz - Wewnętrzny Nauczyciel, Mistrz – ten co nadaje życiu sens i wyższy cel, co zachęca nas do rozwoju, do przekraczania swoich ograniczeń i zdobywania nowych doświadczeń, ale też ten co tworzy idealne wzorce, do których czasem trudno dosięgnąć i wyznacza pułap naszych ambicji i pragnień. 

G Saturn - Wewnętrzny Krytyk lub Mobilizator – ten co albo pcha nas do pracy nad sobą, doskonalenia umiejętności, coraz to nowych osiągnięć i umacniania statusu społecznego albo poprzez ciągłą krytykę niszczy nasze poczucie własnej wartości, blokuje w działaniu i zalewa negatywnymi myślami. 

H Uran - Wewnętrzny Buntownik, szaleniec i  geniusz – ten co odrzuca wszelkie zasady i zobowiązania, walczy o swoją wolność, nie może usiedzieć na miejscu i często zachowuje się dość dziwacznie, choć miewa przebłyski geniuszu. 

I Neptun - Wewnętrzny Mistyk – ten co odczuwa obecność wyższych wymiarów duchowych, a także wyczuwa to co się dzieje z innymi ludźmi, choć nie zawsze ma tego świadomość. Mistyk może stać się łatwo Wewnętrznym Oszustem, tym co zwodzi innych, ale przede wszystkim Ciebie. Inne jego twarze to Artysta i żyjący w innym świecie Autysta. Każdy z nas ma w sobie kawałek tej postaci i od tego na ile świadomie realizujemy jego potencjał zależy to czy nas wspiera czy szkodzi. 

J Pluton - Wewnętrzny Szaman  – ten co ma dostęp do wyjątkowej mocy, zna sekret śmierci i odrodzenia, ale może też stać się Wewnętrznym Despotą, który stara się kontrolować wszystkich i wszystko i tłumić własne popędy.

Każda z tych postaci odgrywa jakąś rolę w naszym życiu, choć z niektórymi mamy lepszy kontakt niż z innymi. Każda z nich wyraża się poprzez jakości znaku zodiaku, w którym przebywa, w Twoim horoskopie urodzeniowym. Przykładowo Mars - Wojownik przebywając w Lwie będzie przebojowym "gwiazdorem" i szarżującym z otwartą przyłbicą ryzykantem, zaś Mars w Pannie będzie bardziej skrupulatnym analitykiem, planującym każdy krok i dbającym o szczegóły. Do tego dochodzą domy horoskopowe reprezentujące sfery życia, w których wyraża się najczęściej dana jakość, czyli gdzie możemy spotkać tą postać. Gdy opisany wyżej Mars jest jednocześnie w domu X to nasze działania i boje zazwyczaj toczą się na polu kariery, budowania swojej pozycji społecznej i walki z autorytetami, a gdy w domu V, to dużo więcej dzieje się w obszarze zabawy, flirtów, oraz twórczości artystycznej, a naszego Marsa łatwiej spotkamy na imprezie niż za biurkiem ;) Do tego dochodzą aspekty - połączenia między poszczególnymi postaciami, czy to jak się wzajemnie dogadują, czy się wspierają, czy blokują, a może są w otwartym konflikcie? Słowem zrozumienie naszego wewnętrznego krajobrazu i ogarnięcie spektaklu naszego życia, to zawiły proces, ale gdy już poznamy wszystkie dramatis personae to bardzo nam to ułatwi życie :)
 

Przeczytaj  tekst o zasadach kopiowania, zanim wykorzystasz ten materiał.


ZOBACZ TAKŻE:
  •  Po co komu astrologia? - krytyczne spojrzenie na zastosowanie astrologii w życiu, z konstruktywnymi wnioskami :)