środa, 15 stycznia 2014

Znaczenie pełni i nowiu Księżyca


co oznacza pełnia i nów księżyca


Księżyc wpływa na życie na Ziemi na wiele sposobów. Stabilizuje obrót Ziemi zapobiegając w ten sposób chaotycznym zmianom pogody, zmienia pole magnetyczne Ziemi oddziaływując na funkcjonowanie organizmów, wpływa na krążenie soków w roślinach. Każdy z Was na pewno wie, że ma wpływ na przypływy mórz i oceanów. A co z nami? Przecież my też składamy się z ok. 70% z wody. Czy to możliwe by to co wpływa zarówno na wielkie oceany, jak i na małe kwiatki było dla nas obojętne? Statystyki a także codzienne doświadczenie temu przeczą. Podczas pełni jesteśmy pobudzeni, mamy trudności ze snem, zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, częściej wzywane jest pogotowie, dochodzi do nasilenia zaburzeń psychicznych i nerwowych oraz do przestępstw w afekcie. Przypływ energii w czasie pełni wyraża się także poprzez wzrost liczby porodów, a także… większe rachunki za telefon. Podczas nowiu przeciwnie: jesteśmy ospali, szybciej się męczymy i jesteśmy bardziej introwertyczni. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie znają odpowiedzi. A jednak od tysiącleci ludzie potrafili żyć w zgodzie z rytmami natury.

magia księżyca

Księżyc jest symbolem zmienności i cykliczności w życiu człowieka, umierania i odradzania się, naprzemiennych okresów wzrostu i odpoczynku. Już dawno temu zauważono pokrewieństwo jego cyklu, z cyklem menstruacyjnym kobiet. Dziś może nam się wydawać, że to przypadkowe podobieństwo, kiedyś jednak kiedy kobiety żyły w zgodzie z naturą to właśnie nów księżyca wyznaczał im czas okresu, a pełnia zbiegała się z czasem płodności. Stąd też wiadomo było, że księżyc rządzi tym co określano jako kobiece: macierzyństwem, emocjami, cielesnością i receptywnością.Cykl od nowiu do pełni, to okres wzrastania. Nów jest czasem skupienia energii życiowej w ciele i inicjowania nowego. Pełnia jest momentem, w którym zbieramy owoce i celebrujemy. Jednocześnie pełnia jest czasem rozszerzenia perspektywy i wzrostu świadomości. Słońce i Księżyc stoją po dwóch stronach Ziemi. Jeżeli uda nam się przekroczyć polaryzację, która tak często miota nas podczas pełni, odnajdziemy trzecią jakość. Ten potencjał alchemicznej transformacji świadomości jest źródłem magicznej mocy pełni, która od wieków była czasem wypowiadania życzeń i odprawiania rytuałów.

znaczenie cyklu księżyca

Po pełni tarcza Księżyca zaczyna maleć. To okres, w którym powoli zwracamy się do wnętrza i skupiamy się na tym co już zrobiliśmy. Malejący Księżyc uczy nas jak pozwalać by odeszło to co nam nie służy i że poza tworzeniem równie potrzebne jest odrzucanie tego co zbędne. To więc czas poprawek i zmian, a także oczyszczania i uzdrawiania, którego kulminacją będzie czas nowiu, kiedy to wraz z Księżycem umieramy, schodzimy do podziemia naszej istoty i odradzamy się na nowo.


wpływ księżyca na człowieka


Wiedza o cyklach księżycowych sprzyja większej samoświadomości i planowaniu czasu tak by uwzględniać to co ulotne: potrzeby naszego ciała i ducha, emocje, odczucia czy reakcje na innych ludzi. Poza cyklem pełni i nowiu, łatwy do zauważenia jest również wpływ znaków zodiaku, w których przebywa księżyc. To właśnie zmiany znaków księżycowych, które mają miejsce co 2/3 dni są źródłem delikatnych a jednocześnie wyraźnych zmian w naszym nastroju i postawach wobec świata. Przykładowo kiedy Księżyc jest w Raku mamy tendencję do zamykania się w domu, skupiania na najbliższych, dawania i przyjmowania wsparcia. Kiedy Księżyc przechodzi do ekstrawertywnego Lwa do głosu dochodzi potrzeba zabawy, brylowania w towarzystwie i kreatywności. Księżyc w Rybie to często czas zawieszenia i wycofania, zanurzenia w marzeniach, wizjach i emocjach. Natomiast przejście księżyca do Barana wywołuje wyraźny impuls do działania, połączony z niecierpliwością i walecznością. Księżyc w Byku jest wspaniałym czasem na cieszenie się życiem, zmysłowymi przyjemnościami i na wszystko w rytmie slow, natomiast jeżeli byśmy chcieli wtedy docisnąć w pracy to nasze ciało może nam stawiać wyraźny opór. Dlatego dobrze wczuwać się w siebie i w swoje potrzeby by robić wszystko we właściwym czasie, a kiedy chcemy coś zaplanować, chociażby imprezę lub randkę – wiedza o tym kiedy księżyc będzie nam sprzyjał bywa bezcenna!

wpływ pełni księżyca na człowieka


Właśnie stąd wziął się pomysł na projekt Kalendarza Księżycowego - Moon Psychology Calendar. Od pół roku publikuję opisy aktualnej pozycji księżyca na mojej stronie facebookowej Astrologia Pełni i widzę jak bardzo te informacje rezonują z moimi fankami i fanami. To coś więcej niż tylko horoskop na dwa dni – to idea powrotu do natury, do jej cyklów i do ludzkiego rytmu życia, gdzie jest czas na działanie i na odpoczynek, na bliskość i na zwrócenie do wnętrza, na pracę, na lekkość i zabawę oraz na zgłębianie siebie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z cyklem księżycowym możesz się zapisać do mojego cotygodniowego newslettera z Kalendarzem Księżycowym tutaj Zapraszam również do obejrzenia video ukazującego ten temat w sposób bliski ciała ;) Obejrzeć można poniżej lub klikając w link


ZOBACZ TAKŻE:
  •  Po co komu astrologia? - krytyczne spojrzenie na zastosowanie astrologii w życiu, z konstruktywnymi wnioskami :)