poniedziałek, 6 stycznia 2014

Piotr Jör Grabowski - Orgazm energetyczny, czym jest i jak można go doświadczyć?orgazm energetyczny photo by Bruno DayanOrgazm energetyczny, zwany też ekstazą, to wyraźnie odczuwalny, mocny ruch w ciele, doświadczenie fizyczne ogromnej przyjemności, czasem połączonej z bólem, które dla większości ludzi dostępne jest na krótką chwilę w sytuacji seksu i orgazmu fizycznego. Zazwyczaj orgazm fizjologiczny jest jedynie mikro zapowiedzią tego, co może wydarzyć się podczas orgazmu energetycznego. Z reguły jest to doświadczenie, które wychodzi z okolicy miednicy, ze sfery genitalnej i przechodzi przez całe ciało w górę doprowadzając do charakterystycznych ruchów, które niektórzy mogą znać właśnie z orgazmu fizycznego. Często manifestuje się to szarpnięciem ciała, mimowolnym odrzuceniem głowy w tył i wydawaniem różnych niecodziennych dźwięków. Czasami jednak ta fala ekstatyczna płynie z innego miejsca, na przykład z serca i rozprasza się po całym ciele. O ile sam ruch tej energii jest z reguły z dołu do góry, to istotnym doświadczeniem ekstatycznym jest napełnianie się, rozgaszczanie się w tym doświadczeniu całym ciałem. Czyli niestymulacyjne odczuwanie przyjemności w każdym zakamarku ciała. Z tej perspektywy tak naprawdę gdziekolwiek skierujemy swoją uwagę i zaczniemy pracować nad otwieraniem przyjemności a potem ekstazy w ciele, jesteśmy w stanie poczuć ją tam gdzie chcemy. I tak, doświadczenie ekstatyczne uzależnione jest niemal wyłącznie od naszej otwartości, od zgody na to by przepuścić przez swoje ciało bez wstydu i zahamowań energię seksualną, a w drugiej kolejności od umiejętności otwierania się na to
doświadczenie, czyli prostych sposobów na rozbudzenie energii seksualnej w ciele i zanurzenie się w odczuwaniu jej.orgazm energetyczny photo by Zena HollowayGdy już masz w sobie tą otwartość możesz samodzielnie „uruchomić” ekstazę lub też może się to dziać samo w reakcji na konkretne bodźce. Istnieją okoliczności, które otwierają doświadczenie ekstatyczne. W dużym uproszczeniu są to sytuacje, w których zachodzi zjawisko pełnego rezonansu energetycznego. Może to być spotkanie z kimś, nie tylko w kontekście seksualnym, zapach, smak doskonale zharmonizowanej potrawy, zestaw kolorów, muzyka, czyjś głos, który dotyka nas emocjonalnie, a nawet mocne energetycznie doświadczenie obecności kogoś obok nas. Trudno wyczerpać listę bodźców, które uruchamiają ekstazę. Osoby, które zajmują się uzdrawianiem, np. poprzez reiki lub też pracą z kartami mogą doświadczać ekstazy w kulminacyjnych momentach swojej pracy. Ja czasem doświadczam ekstazy wywołanej przez prawdę. Kiedy dzieje się prawda, czyli np. ujawniam jakąś sytuację, staję za czymś i jest w tym uczciwość, gdy ktoś inny mówi coś prawdziwego z głębi trzewi albo życie przynosi rozwiązanie tajemnicy to wtedy w moim ciele pojawia się impuls ekstatyczny.


orgazm energetyczny photo by Anka ZhuravlevaWszyscy możemy uczyć się otwierania i doświadczania ekstazy. Część z nas ma receptywność bardzo rozwiniętą. Mimo represyjnej oświaty i braku miejsca w wychowaniu na odczuwanie, mamy tak mocny potencjał receptywności, że niezależnie od wszystkiego i tak czujemy i zachowujemy tę wrażliwość. Niektórzy z nas być może doświadczali kiedyś podobnej otwartości na bodźce, ale wpisali się w strukturę oczekiwań i norm systemowych tak mocno, że odcięli się od odczuwania. Inni doświadczyli traumatycznych sytuacji życiowych, które w sposób oczywisty, jeżeli były związane z cierpieniem, z pogwałceniem granic, utrudniły odczuwanie siebie i zgodę na swoją receptywność czy seksualność. Dlatego w pracy nad otwieraniem ekstazy i rozwijaniem receptywności najważniejsze jest abyśmy zadbali o swoje bezpieczeństwo i komfort. W następnej kolejności możemy rozszerzać, pogłębiać naszą świadomość tego, co odkryjemy otwierając się na czucie. Bez pośpiechu, bez nacisku i najbardziej uczciwie jak to tylko możliwe. Bo właśnie uczciwość wobec siebie i płynące z niej poczucie bezpieczeństwa są jednymi z najważniejszych wartości tej pracy.
 

Essential Being orgazm energetyczny

 Tekst ten pochodzi ze strony Essential Being i jest autorstwa Piotra Jör Grabowskiego.

Polecam również Medytację receptywności Essential Being jako wsparcie w otwieraniu się na czucie przyjemności w ciele i na ekstazę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza