poniedziałek, 31 października 2022

Retrogradacja Marsa w Bliźniętach: 30 października 2022 - 12 stycznia 2023

Czas uwalniania swojego głosu, wypowiadania tego kiedyś było przemilczane, transformowania relacji z rodzeństwem i tego jak czujemy się wśród ludzi.  


mars w retrogradacji 2022 2023 w bliźniętach
photo Vincent BourilhonRetrogradacja Marsa to czas szczególny, kiedy dotąd panujące prawa życia odwracają się. To czas kiedy świat należy nie tyle do odważnych i energicznych, ale do tych co precyzyjnie planują każdy ruch i nie boją się autorefleksji i uznania swoich błędów. To nie czas na pośpiech, ambicję i parcie na efektywność! Teraz liczy się uważność i wysoka jakość tego co robimy, oraz otwartość na zmiany, także te wewnętrzne. Znakomity czas na wycofanie się ze ślepych uliczek, jeśli czujemy, że w takich się znaleźliśmy. To co robimy teraz nie musi przynosić widocznych efektów, ale na głębszym poziomie jest niezbędne jako przygotowanie pola do dalszego rozwoju. Ważne będzie głębsze rozumienie mechanizmów działania rzeczywistości, planowanie strategii i przygotowywanie gruntu pod przyszłe działania.

Mars retrogradujący w Bliźniętach zaprasza nas do przyjrzenia się temu w jaki sposób używamy słów – czy nazywamy rzeczy po imieniu, czy zamiast tego mówimy dużo o sprawach pobocznych? Czy konfrontujemy się z tym z kim to potrzebne czy zamiast tego walczymy z przypadkowymi osobami w internecie lub ze samym sobą w swoich myślach? Czy używamy słów jako mocy do określania naszych granic, potrzeb, wartości czy też do wyrażania naszych nie koniecznie niezbędnych opinii o innych osobach – co sprawia, że energii mamy mniej i czujemy się tylko bardziej sfrustrowani. Słowa są nośnikiem naszej mocy, ale też mogą podcinać skrzydła nam samym i innym. Mogą być rozpraszane na rzeczy nieistotne, albo trafiać w sedno. Mogą być nośnikiem zmiany, albo tylko nośnikiem i paliwem naszej frustracji. Czas z Marsem w retrogradacji będzie dla nas czasem by oddzielać jedno od drugiego, by uczyć się mądrze kierować energią naszych słów i odkrywać jak niezwykłą mocą dysponujemy gdy nazywamy rzeczy wprost i z klarownością. Nośnikiem tej mocy jest również nasz głos, akcent, to czy mówimy wyraźnie, czy mówimy głośno, czy mówimy spokojnie – innymi słowy jaką siłę mają nie tylko same słowa, ale też to jak je wypowiadamy. Czy dajemy sobie prawo do tego by mówić głośno? By wziąć sobie czas na wypowiedzenie naszego zdania i na to by ono wybrzmiało? Czy akcentujemy to co dla nas ważne, czy też przeskakujemy szybko do kolejnych zdań, „połykamy” słowa, mówimy tak jakby nasz czas był ograniczony? A może w ogóle trudno nam wziąć sobie przestrzeń na wyrażenie naszego zdania i udajemy przed sobą, że nasze milczenie jest wystarczająco wymowne ;) Czasem tak bywa, ale w tym czasie szczególnie warto spróbować innej techniki i zobaczyć ile mocy możemy odkryć poprzez komunikowanie swojego zdania. Tym bardziej, że jak każda retrogradacja potrafi wykopać zaprzeszłe sytuacje, tak i ta może reaktywować sytuacje, gdzie kiedyś uniknęliśmy wyrażenia naszego zdania, czegoś nie dopowiedzieliśmy lub też przeciwnie powiedzieliśmy coś czego nie mieliśmy na myśli i teraz będzie dobry moment na to by to poodkręcać :)


photo Sara GrayInnym wątkiem, który przynosi retrogradacja Marsa w Bliźniętach, to przypomnienie słów i doświadczeń z rówieśnikami i rodzeństwem, które nas kształtowały w dzieciństwie. Bliźnięta to znak powiązany z szeroko rozumianym „życiem podwórkowym” i relacjami szkolnymi, gdzie często uczymy się strategii przetrwania, która często zostaje w naszym systemie na tzw. „stare lata”. Czasem jest to wycofywanie się, czasem obśmiewanie, czasem pouczanie, czasem atakowanie werbalne by obronić swoją pozycję, czasem przedrzeźnianie… to wszystkie „dziecięce” zachowania możemy zauważyć też w social mediach, czy nawet po prostu kiedy dyskutujemy z kimś w emocjach. W czasie tej retrogradacji może do nas wracać temat bycia odrzucanym przez innych, bycia nierozumianym, atakowanym werbalnie, niepewności w towarzystwie, czy nawet pewnych fobii społecznych – o ile to są nasze tematy. Czy czujemy się wśród ludzi (znajomych i nieznajomych) komfortowo, czy potrafimy być sobą i obronić się w przypadku ataku? A jeśli się bronimy to w jaki sposób? Gdzie możemy już zrezygnować ze strategii jakie obraliśmy w dzieciństwie? Być może potrzebujemy w tym celu wrócić do siebie z czasów, gdy dopiero uczyliśmy się umiejętności społecznych i przytulić siebie w tym co było dla nas trudne. Zwłaszcza jeśli doświadczyliśmy poczucia bycia niesłyszanym, nierozumianym, odrzucanym, myślącym, postrzegającym i komunikującym się inaczej niż wszyscy – wolniej, szybciej, „dziwniej”. Podobnie jeśli doświadczyliśmy podobnych odczuć w szkole – podważano nasze umiejętności, nasza inteligencję, z jakiegoś powodu nie radziliśmy sobie lub nie potrafiliśmy się odnaleźć w rzeczywistości szkoły. To są tematy, które jeśli dla nas były istotne mogą teraz wracać na różne sposoby po to byśmy mogli przyjąć siebie z tego czasu, dać sobie akceptację, której nam wtedy brakowało, zobaczyć siebie z innej perspektywy i uwolnić od tych wszystkich nieadekwatnych ocen, które nadal mogą gdzieś tkwić w naszych głowach. Sporo może się teraz transformować szczególnie w relacjach z rodzeństwem, wychodzić na powierzchnię niewyrażonych żali czy niewypowiedzianych słów. Celem tego procesu jest wyjście z powtarzających się wzorców relacyjnych i komunikacyjnych, które mogą ciążyć też na innych naszych kontaktach z ludźmi. Uwalniamy energię, która kiedyś utknęła w zatrzymanych słowach lub w słowach które pozostawiły w nas poczucie winy. Uwalniamy swój prawdziwy głos i siłę, która w nim drzemie!

Mars w retrogradacji oznacza zmianę trybu działania. Jeśli dotąd byłeś/aś w pędzie, będzie to czas na spowolnienie i rozejrzenie się wokoło. Jeśli natomiast dotąd Twoje działanie było zablokowane, ten czas może pomóc to zmienić. Wracamy do ukrytych dotąd zasobów energii, motywacji i inspiracji do działania lub też uświadamiamy sobie w jaki sposób sabotowaliśmy dotąd nasze działanie. Często ruszamy sprawy, które dotąd były zablokowane, a jednocześnie wyhamowujemy w tych, które dotąd skupiały całą nasza energię. Dobry czas na eksperymentowanie z robieniem wszystkiego odwrotnie niż zazwyczaj ;) co może nam przynieść na prawdę zaskakujące przełomy. Tradycyjnie jednak w tym czasie lepiej nie planować zaczynania nowych ruchów (zwłaszcza biznesowych) i nie angażować się w otwartą walkę i rywalizację, bo w tym okresie może to prowadzić donikąd. Sposobem na to by coś osiągnąć jest działanie nie wprost, ostrożne i przemyślane. Najlepiej jednak skoncentrować się na załatwianiu spraw z przeszłości, zwłaszcza dotyczących dziedzin domu, w którym przebywa Mars. Dom ten też wskazuje obszar, w którym możemy doświadczyć zarówno wyzwań i konfrontacji, jak i największej transformacji i uwolnienia energii. Posiadacze Osobistego Astrokalendarza znajdą w nim opis aktywowanych przez retrogradację obszarów życia i wskazówki jak skorzystać z tego czasu. Zapisy na Astrokalendarze otwarte cały rok :)

Owocnego czasu odnajdowania mocy swojego głosu i uwalniania z klatek przeszłości!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz