poniedziałek, 11 stycznia 2021

Nów w Koziorożcu - 13 stycznia 2021
Pierwszy noworoczny nów to czas, kiedy w zgodzie z cyklem księżycowym, a nie tylko z kalendarzem, kończymy poprzedni etap i otwieramy się na nowy. Jest to również pierwszy nów po zimowym przesileniu, a więc po czasie, gdy Słońce po przejściu przez ciemność rozpoczęło nowy cykl swej aktywności. Można więc powiedzieć, że wraz z tym nowiem stawiamy kropkę nad „i” i definitywnie żegnamy to co związane z rokiem 2020, otwierając się jednocześnie na nowy rok 2021 :) 

W odróżnieniu od tego jak najczęściej w naszej kulturze celebrujemy Sylwestra, pierwszy noworoczny nów jest bardziej czasem na wewnętrzny proces zamykania starego i witania nowego, na cichą podróż poprzez czas pomiędzy i zasiewanie ziaren w glebie wdzięczności za to czym nam poprzedni rok obrodził (nawet jeśli nie były to łatwe do przyjęcia dary ;) ) . W tym roku czas ten będzie spotkaniem z tym co pochowane w najgłębszych zakamarkach nas samych, często z tym co trudne, ale też z tym co uwalniające. Bardzo mocny ten nów będzie miał miejsce „w objęciach” Plutona, który wzmaga i znacząco pogłębia proces obumierania tego co stare i odradzania nowej świadomości z popiołów. Tak mocnego nowiu dawno nie było, ale patrząc na ilość napięć i bólu związanego ze stratą, którymi obrodził nam rok 2020 zarówno na poziomie indywidulanym, jak i zbiorowym, ten nów jest bardzo potrzebny. Ważną częścią procesu kończenia była pełnia w Raku (30.12.20), która zapraszała nas do uwolnienia zatrzymanych emocji nagromadzonych przez ten rok. Nów będzie dopełnieniem i pogłębieniem tego procesu, a także procesu całorocznej przebudowy naszych fundamentów, wewnętrznych struktur, na których chcieliśmy się opierać, a które być może nie zawsze zdawały egzamin. Nów ten zaprasza nas do zatrzymania się, refleksji i pogodzenia się z tym co odchodzi nieuchronnie lub już odeszło. To bardzo ważny, choć niesamowicie trudny etap tej przemiany – zgoda na przemijanie. Czasem dotyczy to świata zewnętrznego, czasem zaś przemija coś w nas, kończy się jakiś etap naszego życia, żegnamy jakąś starą tożsamość, która coraz mniej pasuje do tego kim dziś jesteśmy. Żegnamy iluzje, przywiązania, potrzebę kontroli rzeczywistości. Ten nów pomaga wszystkim, którzy mają zgodę na to by się w ten trudne tematy zanurzyć. Może jednak też przynieść sporo trudnych emocji, więc warto im zrobić miejsce i spokojnie pozwolić im przez siebie przepłynąć – zabiorą ze sobą to co niepotrzebne, pomogą nam wrócić do siebie, a potem odejdą. Jak to emocje.

Czas towarzyszący temu nowiowi będzie bogaty też w inne wydarzenia na niebie (piszę o nich co tydzień w newsletterze), więc możemy mieć poczucie przeciążenia. Stacjonarny (zmieniający kierunek) Uran może nam do tego dołożyć nadmiar stymulacji intelektualnej i duże pobudzenie nerwowe prowadzące do przeciążenia. Jak co nowiu ważne jest by uszanować potrzebę wycofania się do wnętrza i odpuścić sobie nadmiar aktywności, tym razem może być to jednak szczególnie istotnym wyzwaniem. Danie sobie i potrzebom ciała i emocji priorytetu nie jest łatwe, ale bardzo potrzebne w tym czasie, a tym co nas szczególnie w tym czasie wspiera to przestrzeń na bycie samemu i odcięcie od nadmiaru bodźców typu internet ;)

Tradycyjnie nów w Koziorożcu jest czasem podsumowań, bo zawsze przydarza się albo pod koniec roku, albo na początku kolejnego. To czas wyznaczania sobie nowych celów na rok, szukania tego co jest dla nas teraz priorytetem i skupiania na tym energii. To też czas podsumowań roku poprzedniego i dotychczasowych osiągnięć, tutaj jednak przestrzegam przez popadaniem w nadmierny samokrytycyzm. Ostatni rok był dla wszystkich dość ciężki (nawet dla tych co przeszli przez niego pozornie suchą stopą – silne emocje w polu i niepewność były dla nas wszystkich obciążeniem) więc nie ma co dokładać sobie jeszcze jakiś pretensji do siebie (a na tym nowiu możemy mieć taką tendencję). Warto za to docenić siebie za to co nam się udało, co się sprawdziło w naszym życiu, za to jak daliśmy sobie radę z tym co trudne. Ważne jest też puszczenie tych celów i marzeń, które zasilamy naszą energią bardziej z przyzwyczajenia niż z przekonania, lub które owszem są ważne, ale są dalej na liście priorytetów i zwyczajnie na razie nie znajdziemy na nie czasu. Ten nów to powrót do realizmu i dużej precyzji w określaniu naszych celów, dążeń, intencji. Ważny jest wybór tego co najważniejsze i decyzja by zadedykować się temu tak jak nigdy wcześniej. W tym czasie takie decyzje mają szczególnie dużą moc :)

Podsumowując ważnym wątkiem tego czasu jest odkrywanie swojego powołania, określanie celów na nadchodzący rok i bardziej długofalowych wraz z konkretną i realną strategią. W głębi wewnętrznej ciszy wydobywamy cel, który jest dla nas najważniejszy i który daje nam siłę do działania. Postarajmy się znaleźć w tym okresie około-nowiowym przestrzeń na odpoczynek i regenerację, tak by zebrać siły do ważnych działań jakie przed nami stoją. Dobrym pomysłem jest poszukanie drobnych codziennych działań, które mogą się stać naszymi nawykami i które będą nas przybliżać do realizacji naszej intencji. A jednocześnie które będą stanowić codzienne przypomnienie tego co jest dla nas ważne i dokąd idziemy.

Ten nów jest czasem kiedy możemy skupić się nie tylko na zewnętrznej strukturze naszego życia, ale także na strukturze naszego ciała. Dobrym pomysłem jest masaż, techniki pozwalające zrzucić napięcia i blokady jakie nagromadziły się w naszym ciele, ćwiczenia poprawiające kondycję kręgosłupa itp. albo chociaż podjęcie decyzji o zadbaniu o strukturę i kondycję ciała w niedługiej przyszłości. W tym czasie budujemy fundamenty naszego życia w najbliższym roku i warto zadbać by były one dobrze uziemione, osadzone w konkretach i w ciele.

Pięknego czasu żegnania Starego i zasiewania Nowego Wam życzę! :)Jak co pełnię i co nów zapraszam Was serdecznie do udziału w grupowej medytacji na odległość dokładnie w momencie kulminacji nowiu , czyli o 06:00 w środę rano. Więcej o Medytacjach Księżycowych dowiesz się tutaj.

Chcesz dostawać świeże newsy o tym co na niebie? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera! Zapisy tutaj.

A dla spragnionych pełnych - bardzo bogatych - cotygodniowych informacji wraz z prognozą na każdy dzień możliwość subskrypcji Newslettera Premium tutaj.


3 komentarze:

  1. Kocham Cię Mario, pięknie dziękuję za kolejne ważne wglądy :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowny wpis, dziękuję 💚

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam Twoje wpisy o nowiu. Dają dużo zrozumienia dla procesów przez jakie przechodzę. Kontynuuj proszę :)

    OdpowiedzUsuń