poniedziałek, 6 stycznia 2020

Pełnia w Raku z zaćmieniem Księżyca - 10 stycznia 2020
Trudno mi pisać o tej pełni nie używając wielkich słów… choć czuję, że nie wiele jest słów które są w stanie oddać jej wyjątkowość i moc. W tym samym czasie co pełnia łączą się na niebie dwie wolno się poruszające planety Saturn i Pluton – obie o mocy wyrywania z kapci tam gdzie to potrzebne :) Ostatnio spotkały się w latach 1982 i zgodnie ze swoją naturą zapoczątkowały rozkład istniejących wtedy systemów politycznych i światopoglądowych, choć nie obyło się też bez „dokręcania śruby”. Pełnia w Raku niecałe dwa dni przed kulminacją tego kluczowego astrologicznego wydarzenia wskazuje na to, że właśnie w tym czasie nastąpi najważniejsze przesilenie. Do tego będzie jej towarzyszyć częściowe zaćmienie Księżyca, więc mamy już potrójną moc! Dodatkowo do Saturna i Plutona dołączy planetoida Ceres, symbolizująca macierzyństwo, przyrodę i matkę Ziemię. Ceres-Demeter spotyka się więc na niebie z Plutonem-Hadesem, a także z symbolizującym czas Saturnem. Pełnia w Raku również podkreśla temat macierzyństwa, naszych relacji z matką (i Matką Ziemią!), kobiecości i emocjonalności zderzonych z koziorożcowym systemem władzy. Rak jest również znakiem skontaktowanym z przeszłością i z korzeniami, wydobywającym na wierzch emocje, które kiedyś schowaliśmy w sobie. Mamy więc na niebie z jednej strony bardzo silny znak Koziorożca z jego władcą Saturnem symbolizujące władzę, ale też figurę ojca, oraz patriarchat. Z drugiej obie istniejące w astrologii figury matki, czyli Księżyc w swoim znaku Raka, gdzie jest najsilniejszy i najbardziej macierzyński, oraz Ceres, która zawitała w obcym sobie królestwie Koziorożca i właśnie idzie na spotkanie z jego władcą. Trochę to wygląda na wojnę światów ;) lub „jedynie” na zderzenie patriarchatu z matriarchatem. Mam jednak nadzieję, że w tym niezwykłym kosmicznym wydarzeniu chodzi o coś więcej, o nową jakość, o symboliczne połączenie panowania Ceres, Saturna i Plutona, a więc o zjednoczenie trzech światów: natury i rodzicielstwa, cywilizacji i czasu, oraz przemijania i podziemi.

Ważnym wątkiem złożonego układu, w którym po jednej stronie jest Księżyc w Raku, a po przeciwnej ustawiły się potężne zastępy: Saturn, Pluton, Ceres, Słońce i Merkury w Koziorożcu jest napięcie między przeszłością a przyszłością, wrażliwością a władzą, człowiekiem a systemem, oraz resentymentami a działaniem dla przyszłych pokoleń. Więcej o tym co oznacza połączenie Saturna i Plutona oraz Ceres piszę tutaj.

Na poziomie indywidualnym jest to czas byśmy odkryli nawet najgłębiej ukrywane emocje, zranienia, zblokowania, te historie w których my otworzyliśmy serce, pokazaliśmy siebie a ktoś z zewnątrz przyszedł i nas „zgasił”. To czas odkrywający bolesne historie związane z autorytetami, osobami od których byliśmy zależni, w tym z postacią surowego rodzica, które to doświadczenia wpłynęły na ukształtowanie się naszego Wewnętrznego Krytyka.

Możemy też zmierzyć się z tematami kontroli w relacjach, ukrywanych trudnych emocji, żalu, zazdrości, mściwości – wszystkiego tego co trzymamy w sobie, a co tak naprawdę nas trzyma i nie pozwala nam odetchnąć pełną piersią i czuć pełnym sercem... Wszystko to wypływa z naszej niezgody na coś, niechęci do puszczenia czegoś, pozwolenia komuś na coś, lęku przed odrzuceniem, końcem, śmiercią... Te właśnie tematy teraz mogą do nas przyjść i domagać się naszej uwagi byśmy mogli uwolnić się o ciężaru nadmiernej kontroli i pozwolić by to co już nie jest żywe umarło dla nas...

Pełnia w Raku to czas, kiedy szczególnie ważne jest uszanowanie i wyrażenie naszej emocjonalnej strony. Możliwe, że będą nami targały silne emocje, ale możliwe też, że zaangażowani w to co się dzieje w świecie zewnętrznym mało będziemy im dawać miejsca. Dlatego warto w tym czasie dać sobie przestrzeń na to by wsłuchać się w nasze uczucia i znaleźć chwilę dla siebie, po to by uniknąć impulsywnych emocjonalnych reakcji lub też zalewu emocji ze strony otoczenia. To czas kiedy mogą dojść do głosu te uczucia, które do tej pory ukrywaliśmy lub negowaliśmy. Warto je uwolnić by oczyścić atmosferę, odnaleźć autentyczność i szczerość w ważnych dla nas relacjach i uwzględnić te potrzeby, które dotąd były pomijane. Czas ten sprzyja odkrywaniu i uszanowaniu własnej wrażliwości, delikatności, zauważaniu tego co nas rani i przyglądaniu się temu, jaka historia stoi za poczuciem zranienia. Trudne emocje są dla nas przewodnikiem, pokazują nam gdzie nie zadbaliśmy o siebie, czego nam brakuje, a gdzie robimy coś wbrew sobie. Przeżycie ich w pełni pozwala nam często zrozumieć skąd się wzięły, ale co ważniejsze jest jedyną skuteczną metodą do tego by się od nich uwolnić i otworzyć na inne doświadczenia.

Czas tej pełni jest również dobry na to by uzdrawiać zranienia rodzinne, zwłaszcza te w relacji z matką i innymi kobietami. Jak pisałam wyżej temat kobiecości i macierzyńskości jest mocno podkreślony, ale jednocześnie aktywne są również wątki tłumienia czucia, surowości wobec naszej delikatności, arogancji tych, którzy są na uprzywilejowanej pozycji, przedkładania systemu kar i nagród nad czułość i miłość. Z drugiej strony tłumienie emocji jest zrozumiałym odruchem gdy pojawia się zagrożenie i konieczność podejmowania ważnych decyzji i działań. Ważne byśmy znaleźli balans, byśmy mieli w sobie miejsce zarówno na emocje i wrażliwość, jak i na konkretne działania. Ta pełnia jest zaś poligonem doświadczalnym uczącym nas jak to robić ;)

Kolejnym ważnym wątkiem jest zaopiekowanie się sobą i przyjrzenie się temu czego potrzebujemy by poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Bądź kochającym rodzicem dla swojego wewnętrznego dziecka, wszystko to czego nie dostałeś od rodziców, czy to czego ci teraz brakuje możesz sobie dać teraz: myśl i mów o sobie z miłością, zadbaj o swoje potrzeby, pozwól sobie na bycie delikatnym i wrażliwym. W tym czasie mogą otwierać się wspomnienia z dawnych czasów, dając nam szanse na uwolnienie związanych z nimi emocji i oczyszczenie. To co nas teraz wspiera w tym procesie to żywioł wody (chociażby oczyszczające kąpiele) i wszelki kontakt z naturą i zwierzętami.

Jesteśmy w okresie wielkich globalnych przemian i w samym środku czasu kiedy następuje najważniejsze „przeprogramowanie” kosmos dał nam pełnię w czułym znaku Raka i dodatkowo wmieszał w to Wielką Matkę Ceres ;) Odczytuję to jako znak byśmy w czasie większych i mniejszych przemeblowań struktur życiowych, w wirze wydarzeń światowych i ważnych zmian, które możemy wspierać naszą świadomością i miłością, pamiętali o tym, że nasze emocje i nasza delikatność są równie ważne, co nasza zdolność planowania i podejmowania wyzwań. A być może zarówno na poziomie globalnym jak i indywidualnym to właśnie postawa czułej troski więcej zmieni niż chłodne rozliczenia i piętnowanie błędów? Pamiętajmy więc o tym co łączy nas z Matką Ziemią i to zasilajmy <3

Pięknej pełni i uwalniających przemian Wam życzę! <3

 *

Tematy tzw. Cienia, w tym trudne emocje, bolesne tematy rodzinne czy opór przeciw puszczeniu kontroli, które wypłyną w czasie tej pełni wybierzemy (z Waszą pomocą) i poświęcimy im kolejne Spotkanie z Cieniem tydzień po pełni w Warszawie - wszystkie informacje znajdziesz tutaj. Zapraszamy! :)

Chcesz dostawać informację o wszystkich astro-wydarzeniach? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera!
Zapisy na tej stronie

11 komentarzy:

 1. Wspaniały, piękny wykład. Dziękuję serdecznie.
  Dodam, że jest ta wielka koniunkcja zachodzi w 0-ej koniunkcji z moim Ascententem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję! dobrego czasu budzenia nowej tożsamości zatem! ;)

   Usuń
 2. Natura prawdę nam powie ;) :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknej pełni! :)
  Dziękuję za tekst.

  OdpowiedzUsuń
 4. Metafizyka w sprzężeniu zwrotnym splotu i spektrum zdarzeń

  OdpowiedzUsuń
 5. emocje, tak wiele ten tekst tłumaczy, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję. Niesamowity czas. Czuła troska. Wielka rzecz. Przemieniajaca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie powiedziane i opracowane. Mam Słońce w Koziorożcu oraz Saturna w Raku. Już czuję jak Saturn i uroczy Pluton w Strzelcu patrzą mi w oczy 👀

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest moc w pełni księżyca. Dobry artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 9. I really enjoyed reading this post, I always appreciate topics like this being discussed to us. Information very nice. I will follow post Thanks for sharing.
  KiziClub
  KiziAZ
  KiziGames
  FrivAZ

  OdpowiedzUsuń