poniedziałek, 6 marca 2017

Retrogradacja Wenus w Baranie i Rybach: 4 marca - 15 kwietnia 2017

photo:  Ilya Kisaradow


Raz na ok. półtora roku przychodzi ten szczególny czas, kiedy bogini miłości Wenus wchodzi w ruch wsteczny na ok 6 tygodni... Moje podejście do retrogradacji w ogóle, to przyglądanie się im w kategoriach części procesu rozwoju, który nawet jeśli z zewnątrz wygląda na spowolniony, to wewnątrz nas właśnie w czasie retrogradacji zachodzą największe zmiany. Retrogradacja to więc czas zwrócenia się do wnętrza, porządków w określonych sferach życia i przeanalizowania tego co jest moim kierunkiem na przyszłość, przed ruszeniem z kopyta w nowym cyklu :) Retrogradacja Wenus daje nam czas (lub też wymusza – w zależności od postawy ;) ) na przyjrzenie się sprawom relacji, związków, kompromisów, wartości, a także finansów. To moment na zadanie sobie pytań, czego ja tak na prawdę chcę w relacjach, jakie są moje potrzeby, a także w jaki sposób przyczyniam się do sytuacji, które przyciągam. To czas na odkrywanie naszego relacyjnego Cienia, na pracę z wzorcami i rolami, które nieświadomie odgrywamy w kolejnych relacjach. Zamiast reagować impulsywnie w tym czasie lepiej przyjąć postawę obserwatora, który wszystko to co się dzieje postrzega jako informacje o sobie i przekazy o tym czego dotąd jeszcze nie nauczył się w temacie relacji. To taki czas kiedy Wenus mówi „sprawdzam” i możemy odkryć na ile nasz rozwój świadomości przekłada się na sferę relacji z ludźmi.

Jest to również czas ocenienia na nowo co jest dla nas wartością. Warto przyjrzeć się pod tym kątem temu co robimy i jak żyjemy: czy jest to zgodne z głosem naszego serca, w naszymi wartościami, czy sprawia nam przyjemność? Na płaszczyźnie materialnej oznacza to przemyślenie na nowo swojego budżetu, stworzenie planu finansowego, ale bez podejmowania jeszcze jakichś ważnych kroków. Szaleństwa zakupowe też nie są teraz najlepszym pomysłem, bo to co nam się teraz podoba może przestać się podobać gdy Wenus zmieni kurs na prosty. To samo dotyczy również poznawanych teraz partnerów, więc o ile doświadczenia romansowe są teraz dla nas wielka szansą na rozwój i poznanie siebie, to lepiej powstrzymać się od snucia planów i oczekiwań.

W uczuciach powrót do tematów z przeszłości. Możliwe, że pojawi się w naszym życiu jakiś były partner lub też po prostu będziemy dużo rozmyślać o tym co było. Tematy relacyjne dotąd zamiatane pod dywan teraz zaczynają wypływać na wierzch i domagać się uwagi. Dobry czas na oczyszczające rozmowy i przyglądanie się temu co można poprawić w związku. Może się pojawić poczucie braku satysfakcji tym co jest lub też brak cierpliwości powolnością zmian. Jednak spowolnienie w sprawie uczuć ma tę dobrą stronę, że można się wszystkiemu lepiej przyjrzeć i poszukać rozwiązań. Czas sprzyja przede wszystkim ponownemu określeniu swoich potrzeb w relacji i wyrażeniu ich, natomiast z poważniejszymi decyzjami dotyczącymi związku (zarówno rozstania jak i zaręczyny oraz inne ważne zmiany) warto poczekać do końca tego okresu. Teraz zmiany zachodzą przede wszystkim w nas samych, możemy odkrywać wzorce z przeszłości, które mają wpływ na obecną sytuację uczuciową i na to w jaki sposób wchodzimy w relacje w ogóle, a poświęcając temu czas i uwagę możemy te wzorce zmienić uzdrawiając traumy, które ze nimi stoją. To również dobry czas na to by odciąć się od osób i relacji z przeszłości, które już nam nie służą i zrobić miejsce na nowe związki. Jako dobre narzędzie do takich relacyjnych porządków polecam rytuał odcięcia, którego opis znajdziesz tutaj. Osoby poszukujące partnera również mogą wykorzystać ten czas na przyjrzenie się samemu sobie, wzorcom wchodzenia w relacje , swoim potrzebom i oczekiwaniom. Jest to więc dobry czas na przygotowania oraz na eksperymentalne spotkania w nowym kontekście, natomiast mało sprzyjający na rozpoczynanie nowych perspektywicznych znajomości. Polecam też w ramach pogłębiania samoświadomości oraz zrozumienia wzajemnego w relacji mój wenusowy przewodnik relacyjny, który znajdziesz tutaj.

Projekty związane ze sztuką, estetyką, a także z pracą z ludźmi mogą teraz się przeciągać i wikłać. Lepiej przeznaczyć ten czas na wprowadzanie poprawek do uruchomionych już projektów lub tez wracać do działań zarzuconych wcześniej z braku czasu, niż uruchamiać coś całkiem nowego. Istnieje bowiem spora szansa, że z innowacji wprowadzonych teraz trzeba się będzie wycofać.

Większość retrogradacji Wenus będzie przebywać w znaku Barana pokazując, że ważnym tematem na teraz jest to w jaki sposób wchodzimy w konfrontację z ludźmi, jak wyważamy pomiędzy chęcią bycia lubianym a chęcią osiągania swoich celów, czy umiemy obronić siebie dbając jednocześnie o bliskie relacje? Temat walki i agresji w relacjach może mocniej dać nam się we znaki, pokazując, że nie służy nam ani zbytnia uległość, ani strzelanie do naszych bliskich z armaty. Tematem wiodącym jest odwaga, asertywność, zamiast wycofywania się i podporządkowywania, a także umiar i empatia zamiast ranienia i walki o racje. Zazwyczaj mamy skłonność do jednej z tych skrajności, często też partner pokazuje nam tą drugą. Obecny czas to moment kiedy możemy przyjrzeć się relacyjnym grom w jakie gramy i odpuścić je.

Ważnym tematem będzie też nasz wizerunek, to jak pokazujemy siebie innym i na ile pozwalamy sobie na szczerość, autentyczność, otwartość i bezpośredniość. Wszystkie blokady w tym zakresie pokażą nam się jako przeszkody w relacjach i powody do konfliktów. Z drugiej strony ważne będzie również to na ile pozwalamy na szczerość i bezpośredniość u partnera.


Wenus w retrogradacji zawsze uruchamia temat naszej kobiecości, wyrażania się jako kobieta (zazwyczaj u kobiet) tudzież tego co nas w kobietach pociąga (zazwyczaj u mężczyzn). Wenus w Baranie uruchamia archetyp kobiety Wojowniczki, Amazonki, kobiety dzikiej i wolnej. Niektóre z nas będą mogły mocniej poczuć tą jakość w sobie, inne mogą poczuć rozdrażnienie w kontakcie z tymi jakościami u kobiet. Pytanie, które się tutaj pojawia to to w jaki sposób wyraża się moja kobieca siła, odwaga, w jaki sposób działam i sprzeciwiam się niesprawiedliwości.

3 kwietnia Wenus wróci do znaku Ryb uruchamiając zgoła inne tematy :)Spadnie konfrontacyjność, za to wzrośnie emocjonalność, potrzeby duchowe i artystyczne. Wenus będzie weryfikować naszą zdolność do bezwarunkowej miłości, pomagania, wspierania innych i będzie ukazywać wszystkie te sytuacje, gdzie pod pozorem miłości i dobra ukrywała się interesowność i egoizm, a także gdzie poświęcaliśmy siebie w imię miłości i szlachetności. Możemy poczuć jak spadają nam klapki z oczu i rozpadają się iluzje, ale najpierw przyjdzie etap zwiększonej niejasności w naszych relacjach. Zazwyczaj chaos i niejasność w jakichś sytuacjach w życiu pokazują nam, gdzie nie chcemy zobaczyć prawdy i gdzie sami dla siebie produkujemy zasłony dymne. Będzie to więc dobry czas na to by zadać sobie pytanie o to czego nie chcę zobaczyć, czy co ukrywa się pod zasłoną sprzeczności, a spora szansa, że nasza wewnętrzna uczciwość zostanie nagrodzona. W głębi pod tymi wszystkimi iluzjami i zasłonami każdy z nas ma gotowe do bezwarunkowej miłości serce i gotowość do współodczuwania ze wszystkimi istotami i ten czas pomoże nam do tego miejsca dotrzeć, o ile oczywiście zdecydujemy się tam zmierzać :) Będzie to również szczególnie dobry czas dla artystów na szukanie weny (ale nie na ważne publikacje, czy wystawy – ta zasada obowiązuje do końca retrogradacji!).

Okresy Wenus w retrogradacji to czas intensywnego wzrostu wewnętrznego w temacie naszych relacji, choć często wydaje się nam, że jest wręcz przeciwnie, że sprawy się komplikują, spowalniają, że stoimy w miejscu. W rzeczywistości jest to czas wewnętrznych przygotowań do nowego etapu, sprzątania przed zaproszeniem do domu nowych gości i nowych jakości w relacjach. Owocnego czasu wenusowych przygotowań Wam życzę! :)


PS. ogólne zasady dotyczące retrogradacji Wenus z Astrokalendarza:
"W tym czasie nastąpi retrogradacja Wenus (04.03.17 – 15.04.17) co oznacza okres spowolnienia w sprawach miłości i finansów. Możliwe nieporozumienia, poczucie niespełnionych oczekiwań, pasywność w obu tych obszarach. Jednocześnie dobry czas na wracanie do dawnych nierozwiązanych spraw w związkach i oczyszczające rozmowy. Złym pomysłem jest teraz zaciąganie pożyczek i podejmowanie innych zobowiązań finansowych, a także śluby i poważniejsze zobowiązania w relacjach z bliskimi."

Artykuły powiązane:


Wenusowy przewodnik relacyjny, czyli sprawdź co o Tobie mówi Twoja Wenus! :) - tutaj

Znaczenie retrogradacji Wenus w domach horoskopu urodzeniowego - dla znających swój horoskop i dla posiadaczy Osobistego Astrokalendarza 2017 - tutaj 

O dawnaniu i o braniu - kiedy są prawdziwą wymianą a kiedy nadużyciem? - tutaj

O przepraszaniu i o tym dlaczego bywa tak trudne - tutaj


Chcesz dostawać informację o wszystkich astro-wydarzeniach? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera!
Zapisy pod tym linkiem

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza