poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Retrogradacja Marsa w Strzelcu i Skorpionie: 18 kwietnia - 30 czerwca 2016 

Wczoraj Mars zmienił kierunek ruchu względem zodiaku na wsteczny i będzie się cofał aż do 30 czerwca. Retrogradacja Marsa to względnie rzadkie zjawisko, przydarza się raz na 2 lata i oznacza
okres rewizji naszych dotychczasowych działań. Dzielny Wojownik – Mars wraca z wyprawy i chowa się do jaskini, gdzie może zregenerować siły, przejrzeć łupy, przeanalizować dotychczasową technikę i zaplanować kolejne wyprawy. To czas niezbędny, odżywczy i dający nową perspektywę, o ile pozwolimy sobie na pobycie w stanie zawieszenia bez poczucia winy.

Obraz powrotu do jaskini warto mieć w pamięci jako pewną metaforę, ale to nie o to chodzi byśmy przez cały czas retrogradacji Marsa nic nie robili! To zazwyczaj nie jest ani nie możliwe, ani sensowne. ;) Zmienia się jednak to jakie działania nam mogą przynieść korzyść. Mars w retrogradacji to czas szczególny, kiedy dotąd panujące prawa życia odwracają się. Teraz świat należy nie tyle do odważnych i energicznych, ale do tych co precyzyjnie planują każdy ruch i nie boją się autorefleksji i uznania swoich błędów. To nie czas na pośpiech, ambicję i parcie na efektywność! Teraz liczy się uważność, precyzja i wysoka jakość tego co robimy, oraz otwartość na zmiany, także te wewnętrzne. Znakomity czas na naprawę błędów popełnionych w ostatnim półroczu i wcześniej. To co robimy teraz nie musi przynosić widocznych efektów, ale na głębszym poziomie jest niezbędne jako przygotowanie pola do dalszego rozwoju. Procentować będą działania pośrednie, dążenie do celu nie wprost, koncentrowanie się na relacjach i układach. Ważne będzie głębsze  rozumienie mechanizmów działania rzeczywistości, planowanie strategii i przygotowywanie gruntu pod przyszłe działania.  

Mars w retrogradacji działa powoli i wydobywa sprawy ukryte pod powierzchnią zjawisk głównie związane z dziedzinami życia wskazywanymi przez dom naszego horoskopu urodzeniowego i to właśnie dziedziny wskazywane przez ten dom będą przyciągać opisywane poniżej zmiany.[Posiadacze Osobistego Astrokalendarza znajdą te informacje patrząc na opis domu, w którym jest teraz Mars]

Mars w horoskopie pokazuje w jaki sposób bierzemy sobie od życia to czego potrzebujemy i jak osiągamy nasze cele. W retrogradacji ukazuje wszystko to co nas zatrzymuje przed sięganiem ‘po swoje”.  Wyzwaniem jest tutaj zmierzenie się z naszym wewnętrznym wrogiem, z tym co we mnie sabotuje moje działania, z moim brakiem zdecydowania, niepewnością co do celów. Poza pracą nad wewnętrzną zgodą na bycie Wojownikiem i braniem sobie od życia tego co pragnę, oraz nad świadomym i spójnym wyborem celów działania pojawić się może również temat spłacania karmicznych długów, wyrównywania nierównowagi między nami a światem, robienia tego co powinno zostać zrobione by zadośćuczynić dawnym historiom. Bardzo marsowe hiszpańskie powiedzenie: „Bóg mówi: bierz co chcesz, ale zapłać za to” pięknie oddaje oba wątki, które uruchamia Mars w retrogradacji. Jedni będą szukać w sobie zgody na to by brać, inni będą postawieni przed koniecznością zapłacenia za to co już wzięli, a jeszcze inni będą mogli po prostu spokojnie przeprowadzić bilans. 

 

Mars retrogradując w Strzelcu uaktywnia proces rewizji naszych idei, wierzeń i światopoglądu, który towarzyszy pobytowi Saturna w tym znaku. Możemy zobaczyć na ile przekonania w których wyrośliśmy i funkcjonowaliśmy w przeszłości determinują nasze działania. Retrogradacja Marsa pozwala zobaczyć co mnie trzyma przed pójściem do przodu, a kiedy to się dzieje w znaku Strzelca, to szczególną uwagę warto zwrócić na tematy religijne, światopoglądowe oraz na stereotypy i przekonania zamykające nas na widzenie świata w całej jego złożoności. To również czas kiedy warto sprawdzić czy naprawdę wiem, to co uważam, że wiem. Każdy może się mylić, każdy może się nieco zagalopować, gdy broni swoich idei, Mędrzec to ten, kto potrafi wrócić do swoich wywodów i przemyśleć je na nowo.

27 maja Mars wróci do znaku Skorpiona i Wojownik zanurzy się w najgłębszą część swej jaskini ;) To będzie czas spotkania z naszym Cieniem, z trudnymi emocjami, z gniewem, z pragnieniem podporządkowania sobie innych i wymierzenia komuś kary lub też poddania się karze. To bardzo mocny czas na uzdrawianie naszych zranień, zwłaszcza tych w sferze nadużyciowych relacji z ludźmi, seksualności, sporów o pieniądze, czy długów. Ważne jest jednak by wycofać się z odruchowego reagowania i uważnie obserwować nasze reakcje, oraz z odwagą zaglądać w przeszłość w poszukiwaniu źródeł naszych nawykowych reakcji. W głębi jaskini Wojownika leży sadzawka z kryształową wodą, zanurzenie się w niej oczyszcza rany i daje nam siły na rozpoczęcie nowego 2 letniego cyklu działań.

 

Czas Marsa w retrogradacji jest zazwyczaj bardzo owocnym okresem, ale najlepiej widać to dopiero z perspektywy czasu :) To jakby czas kiedy nasza wewnętrzna zwrotnica się przesuwa – pociąg stoi bez ruchu, wydaje się, że tylko traci czas, a tymczasem jest to moment zwrotny :) Na szczęście często czas tuż po zakończeniu retrogradacji jest momentem nagromadzenia wydarzeń i mocnego przyśpieszenia, więc nie obawiajmy się – pociąg dojedzie na czas :)

 

 Chcesz dostawać informację o wszystkich astro-wydarzeniach? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera! Zapisy pod tym linkiem.

4 komentarze:

 1. Pomocna wiedza.
  Dziękuję Mario.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Mars w retrogradacji działa powoli i wydobywa sprawy ukryte pod powierzchnią zjawisk głównie związane z dziedzinami życia wskazywanymi przez dom naszego horoskopu urodzeniowego" – Mario, czy "dom naszego horoskopu urodzeniowego" to słońce, czy ascendent?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Mario :) Nie to zupełnie coś innego. Horoskop urodzeniowy to obraz nieba w momencie naszego urodzenia w postaci koła, który zawiera wszystkie znaki zodiaku. Koło to podzielone jest na 12 sektorów zwanych domami, przy czym w zależności od godziny urodzenia różne znaki przypadają na różne sektory. Mars retrograduje teraz w Strzelcu, a u różnych osób ten znak może znajdować się w różnych sektorach, aktywizując różne sfery życia. Pozdrawiam serdecznie, Maria

   Usuń