poniedziałek, 21 września 2015

Retrogradacja Merkurego w Wadze: 17 września - 9 października 2015W czwartek wieczorem Merkury wszedł w ruch wsteczny, zwany retrogradacją i będzie się cofał w znaku Wagi przez najbliższe trzy tygodnie.


Merkury w retrogradacji to czas kiedy warto zwolnić, przyjrzeć się temu co udało się zrobić w ostatnich miesiącach i pogodzić się z tym, że pewne sprawy będą szły wolniej i oporniej. Kiedy tak się dzieje to wyraźny znak, że coś trzeba zmienić, a nawet wycofać się z wcześniejszych ustaleń i planów. Czasem jednak wystarczy zmniejszyć napięcie wokół spraw, które dotąd uważaliśmy za kluczowe i rozejrzeć się wokół. A nawet spojrzeć wstecz, bo to właśnie w przeszłości możemy znaleźć najlepsze inspiracje do działania, zarzucone kiedyś tematy i marzenia To okres sprzyjający poprawkom, wyjmowaniu zaległych spraw z szuflady, powrotom do tego co ważne a zapomniane. Słowem to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zatrzymanie się w pędzie ku nowym osiągnięciom. 

Retrogradacja Merkurego wrzesień 2015


Retrogradacja w znaku Wagi zaktywizuje temat relacji w naszym życiu, umów – tych pisanych, ustnych i niedopowiedzianych – jakie zawieramy z partnerami życiowymi i zawodowymi, brania i dawania oraz harmonii w relacjach międzyludzkich. Dobrze wykorzystać ten czas na porozwiązywanie konfliktów i nieporozumień z przeszłości, także tych, które powstały podczas niedawnej retrogradacji Wenus. Merkury idąc wstecz przypomina nam, że nie mamy co cisnąć do przodu, kiedy w naszych ważnych relacjach wciąż są jakieś „śmierdzące” tematy, które czy to dostrzegamy, czy nie, zabierają nam energię i stwarzają wokół nas atmosferę niedomówień, czy nawet pomówień. To dobry czas na to by powyjaśniać sobie wszystko, czasem także by przeprosić za dawne błędy lub wybaczyć je komuś, podomykać niedomknięte sprawy. Oczywiście to nie oznacza, że będzie to nam teraz przychodziło łatwo, warto jednak podjąć wysiłek by ułożyć ważne relacje od nowa.

Może być też tak, że poczujemy wyraźnie z kim nie chcemy już dłużej współpracować, dostrzeżemy co nam przeszkadza w aktualnych relacjach ze zdwojoną siłą i zapragniemy się uwolnić od destrukcyjnych wzorców bycia z ludźmi. Nie jest to czas na radykalne decyzje, ale dobry na to by przyjąć pozycję obserwatora wobec tego co się w naszym życiu wydarza i przeanalizować to jak wyglądają obecnie nasze relacje z ludźmi. Może pojawią nam się wnioski o które relacje chcemy zadbać, a które wprowadzają w nasze życie tylko zamęt? Może zobaczymy, które osoby podnoszą nas na duchu, a które ciągną w dół? Decyzja o tym jakie relacje wzmacniamy a będziemy chcieli odcinać, to jednak tylko część pracy na ten czas. Ten okres to również idealny moment na to by zajrzeć w głąb siebie i zobaczyć dlaczego przyciągamy takich, a nie innych ludzi, skąd te wzorce się wzięły, jak to wyglądało w przeszłości i jakie części nas odbijają się w osobach które nas drażnią jak w lustrze. Dopiero widząc jasno to skąd biorą się w naszym życiu mało wspierające relacje, możemy świadomie wybrać inną rzeczywistość. To dobry czas na wszelką pracę terapeutyczną, w tym na terapię par, a także na rytuał odcięcia w tych relacjach, które zbyt trudno nam zostawić, a wiemy, że nam nie służą. Merkury w retrogradacji wrzesień 2015


Podczas retrogradacji Merkurego w Wadze, szczególnie często mogą się zdarzać nieporozumienia, warto więc przykładać szczególną wagę do tego by upewnić się, że dobrze się wzajemnie zrozumieliśmy w każdej ważnej rozmowie. Metoda rozmowy, w której rozmówcy zanim się sami wypowiedzą najpierw mówią to co zrozumieli z wypowiedzi partnera, wydaje się na ten czas idealną praktyką, choć niekoniecznie łatwą do realizacji :) To zdumiewające jak często opacznie rozumiemy siebie nawzajem, nawet przy wydawałoby się banalnych kwestiach! Warto teraz włożyć trochę energii w rozjaśnianie tych wszystkich wątków, które wydawały się jasne lub „dogadane”, a które z biegiem czasu coraz wyraźniej takie nie są. Realizując wyzwanie tego czasu możemy porozsupływać nawet najtrudniejsze supły relacyjne, powyjaśniać sobie to co wymaga wyjątkowo dużo cierpliwości i poodcinać te relacje, które blokują nasz dalszy rozwój.

Czas sprzyja również odgrzebywaniu dawnych projektów artystycznych, spotykaniu znajomych z przeszłości, renegocjowaniu umów i powrotom do doradców z przeszłości. W sprawach zawodowych dobrze skupić się na poprawie relacji w zespole i na oczyszczeniu atmosfery z niedomówień, zamiast na siłę przeć do przodu z nowymi projektami. Dobry czas na wprowadzanie poprawek i na przygotowywaniu gruntu pod przyszłe działania. Dobrze też teraz skonsultować z kimś nasze pomysły i plany.

Uwaga! Oto klasyczne rady dotyczące Merkurego w retrogradacji: nie podpisywać umów, nie robić poważniejszych zakupów, zrobić natomiast kopie zapasowe na komputerze i zabezpieczyć się przed ewentualnymi awariami, wychodzić z wyprzedzeniem na ważne spotkania i sprawdzać przedtem czy aby wszystko mamy ze sobą ;) Jeżeli już coś musimy podpisać, to najpierw trzy razy przeczytajmy i nic nie zostawiajmy w niedopowiedzeniu, czy "na gębę". W tym czasie generalnie lepiej może nam służyć komunikowanie swoich myśli za pośrednictwem pisma, co pozwoli uniknąć nieporozumień, a także może sprzyjać wszelkiej maści pisarzom :). Posiadacze Osobistego Astrokalendarza mogą sprawdzić jakie sfery życia (domy) aktywizuje retrogradujący Merkury, czyli gdzie potrzebne będą poprawki i szczególna uważność.

 
Chcesz dostawać informację o księżycu w znakach, o pełniach i nowiach z wyprzedzeniem? Zapisz się do darmowego cotygodniowego newslettera!
Zapisy pod tym linkiem: https://tinyletter.com/Moonset

1 komentarz:

  1. dziekuje za wpisy. sledze cie dosc regularnie i ta notka wlasnie - o ruchu wstecznym merkurego - zmobilizowala mnie do ponownego zblizenia sie do osoby, na ktorej mi zalezalo a z ktora za pierwszym podejsciem sie nie dogadalam. wynik przerosl moje oczekiwania :) jeszcze sie okaze, w ktora to pojdzie strone, ale juz sam fakt ze sie odwazylam i wyjasnilam co mi w duszy gra jest dla mnie wielkim sukcesem. jeszcze raz dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń