poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wenus w retrogradacji w Koziorożcu: grudzień 2013 - styczeń 2014

Poniższy opis dotyczy wydarzenia z przeszłości, jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym co aktualne zapraszam na stronę główną, na moją stronę na facebooku Astrologia Pełnioraz do zapisania się do Moonset Newslettera, w którym opisuję każdy nadchodzący tydzień. W samo przesilenie zimowe – 21 grudnia o 22:54 – Wenus zmieniła ruch na wsteczny, czyli mówiąc profesjonalnie, weszła w retrogradację. Oznacza to, że patrząc z perspektywy Ziemi będzie poruszać się do tyłu przez okres 6 tygodni, aż do 31 stycznia 2014 roku. Zwiastuje to okres spowolnienia i wprowadzania zmian w obszarach,  którym patronuje Wenus, a więc przede wszystkim sprawach miłości i finansów, a także w dziedzinach związanych ze sztuką, estetyką, dbaniem o urodę oraz z relacjami międzyludzkimi i dyplomacją.
Jest to okres ocenienia na nowo co jest dla nas wartością. Warto przyjrzeć się pod tym kątem temu co robimy i jak żyjemy: czy jest to zgodne z głosem naszego serca, w naszymi wartościami, czy sprawia nam przyjemność? Na płaszczyźnie materialnej oznacza to przemyślenie na nowo swojego budżetu, stworzenie planu finansowego, ale bez podejmowania jeszcze jakichś ważnych kroków. Szaleństwa zakupowe też nie są teraz najlepszym pomysłem, bo to co nam się teraz podoba może przestać się podobać gdy Wenus zmieni kurs na prosty. To samo dotyczy również poznawanych teraz partnerów, więc o ile doświadczenia romansowe są teraz dla nas wielka szansą na rozwój i poznanie siebie, to lepiej powstrzymać się od snucia planów i oczekiwań.

W uczuciach powrót do tematów z przeszłości. Możliwe, że pojawi się w naszym życiu jakiś były partner lub też po prostu będziemy dużo rozmyślać o tym co było. Tematy relacyjne dotąd zamiatane pod dywan teraz zaczynają wypływać na wierzch i domagać się uwagi. Dobry czas na oczyszczające rozmowy i przyglądanie
się temu co można poprawić w związku. Może się pojawić poczucie braku satysfakcji tym co jest lub też brak cierpliwości powolnością zmian. Jednak spowolnienie w sprawie uczuć ma tą dobrą stronę, że można się wszystkiemu lepiej przyjrzeć i poszukać rozwiązań. Czas sprzyja przede wszystkim ponownemu określeniu swoich potrzeb w relacji i wyrażeniu ich, natomiast z poważniejszymi decyzjami dotyczącymi związku (zarówno rozstania jak i zaręczyny oraz inne ważne zmiany) warto poczekać do końca tego okresu. Osoby poszukujące partnera mogą wykorzystać ten czas na przyjrzenie się samemu sobie, wzorcom wchodzenia w relacje , swoim potrzebom i oczekiwaniom. Jest to więc dobry czas na przygotowania oraz na eksperymentalne spotkania w nowym kontekście,  natomiast mało sprzyjający na rozpoczynanie nowych perspektywicznych znajomości. 


Projekty związane ze sztuką, estetyką,  a także z pracą z ludźmi mogą teraz się przeciągać i wikłać. Lepiej przeznaczyć ten czas na wprowadzanie poprawek do uruchomionych już projektów lub tez wracać do działań zarzuconych wcześniej z braku czasu, niż uruchamiać coś całkiem nowego. Istnieje bowiem spora szansa, że z innowacji wprowadzonych teraz trzeba się będzie wycofać.

 ***

Wenus retrograduje w znaku Koziorożca co daje nam okazję do tego by przyjrzeć się temu w jaki sposób porównujemy się z innymi, czy zdarza nam się czuć się od nich lepszym/ą lub gorszym/ą?
Znak Koziorożca, w którym retrograduje Wenus  podkreśla temat porównywania się z innymi, braku akceptacji dla samego siebie, uciekania od bliskości. Warto się teraz przyjrzeć temu czy zdarza nam się porównywać z innymi, czy czujemy się czasem lepsi lub gorsi od innych. Każde porównywanie jest tym co nas od innych oddziela i izoluje. A jednocześnie pokazuje nam na ile sami nie akceptujemy siebie.
Połączenie Koziorożca z retrogradacją Wenus sprawia, że jeszcze trudniej będzie nam wyrażać uczucia i działać spontanicznie. Intymność staje się większym wyzwaniem, ale za to możesz teraz zauważyć co Ciebie oddziela od intymności i przekroczyć te blokady.  Okres ten może dla wielu z nas być czasem potrzeby wycofania się z życia towarzyskiego i ograniczenia kontaktów poruszających emocjonalnie. Z drugiej strony dobrym pomysłem może być teraz postawienie na rozwój umiejętności społecznych i intencjonalne doświadczanie bliskości w bezpiecznych warunkach, takich jak warsztaty interpersonalne i rozwojowe, a w szczególności zajęcia tantryczne (tak przyznaję, Moonset się zawsze wszystko z tantrą kojarzy ;) Prawda jest jednak taka, że nie znam skuteczniejszych narzędzi do pracy nad otwieraniem się na bliskość niż tantryczne!)


Retrogradacja Wenus w Koziorożcu to również okazja do przyjrzenia się naszym celom zawodowym pod kątem tego, czy są spójne z naszymi wartościami i z głosem naszego serca. Skłania ona również do zadania sobie pytania czy nie jestem dla siebie zbyt surowym rodzicem? Czy nie postępuję wbrew sobie po to by spełnić jakieś oczekiwania? Czy moje wybory nie są spowodowane lękiem przed odrzuceniem? A jeżeli tak, to czy nie odrzucam sam/a siebie?

Podsumowując Wenus – planeta miłości idąc ruchem wstecznym może nam ograniczyć dostęp do zewnętrznych źródeł miłości i akceptacji, ale tylko po to byśmy poszukali jej wewnętrznego źródła i sam zadbali o siebie i swoje najważniejsze potrzeby. Więcej o tym pisałam w tekście "Dbanie o siebie". Dzięki tym procesom otworzymy się na nowy wymiar doświadczania miłości i bliskości.


Ważne jest również jaki dom (sferę życia) aktywizuje u Ciebie retrogradująca Wenus, by uściślić przestrzeń, w której będą dokonywać się największe zmiany. Szczegółowy opis retrogadacji Wenus w domach napisałam tutaj.  Informacje o tym, w którym domu u Ciebie retrograduje Wenus, a także wiele innych przydatnych informacji znajdziesz w Osobistym Astrokalendarzu 2014.Przeczytaj  tekst o zasadach kopiowania, zanim wykorzystasz ten materiał.


ZOBACZ TAKŻE:

  •  Po co komu astrologia? - krytyczne spojrzenie na zastosowanie astrologii w życiu, z konstruktywnymi wnioskami :)
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza